Centrum slováckých tradic
Okoštujte a ochutnejte originální produkty Skanzen
Novou dominantou Skanzenu Modrá je Centrum Slováckých tradic, které doplňuje areál pro velké i malé v malebných Chřibech na Slovácku. Návštěvníci se tradičním způsobem mohou seznámit s procesem pálení ovoce a historií vinařství, ale zároveň mohou ochutnat produkty typické pro místní kraj – ovocné destiláty a víno. Jednou z důležitých součástí centra je unikátní vinná stezka a pálenková stezka, kde v klidu můžete zažít pohodové chvilky s firemními přáteli na Skanzenu Modrá.
Vinná stezka • Slivotéka • Muzeum vinařství • Lihovar s pálenicí Kavárna s vinotékou
Jak to tu chodí? Přijdete na recepci a koupíte si předplacenou kartu, obsluha vám ukáže cestu do sklepa a pak vás nechá vinnému a pálenkovému osudu. Vydáte se stezkou vyzbrojeni kartou, kterou budete zasouvat do moderních automatů s lahvemi a degustujete. K vaší degustaci vám rádi zajistíme občerstvení. V suterénu je moderní přednášková aula pro 30 osob, vybavená jedinečným celoprostorovým ozvučením Browers&Wilkins. V přízemí funguje lihovar, kde se koná přeměna ovocných kvasů v destiláty a sušárna ovoce. Na vlastní oči uvidíte nádhernou pětistupňovou kolonu a dvoukotel . V podkroví vznikla expozice brněnského Moravského zemského muzea zaměřena na vinařství a páleničářství. Dozvíte se zde zajímavosti z historie výroby alkoholických nápojů, sahající až do starověku.
Archeoskanzen Modrá
Poznejte zábavnou formou dávnou minulost
Archeoskanzen nabízí na objednávku uspořádání historického programu. Aby Slované přežili v této drsné době, museli se naučit řadu dovedností, které dnešní lidé nepotřebují.
Živá voda a stezka Praturů
Prohlídky sladkovodní expozice ryb
Jedinečný areál vás nejprve naláká na sladkovodní expozici, kde se seznámíte s krajinou a životem ve vodě, s vodními živočichy i rostlinami řeky Moravy a přilehlých potoků i tůní. Podvodní tunel ve sladké vodě je ojedinělým experimentem v rámci celé Evropy. Expozice sladkovodních ryb v jejich přirozeném prostředí. Možnost zajištění prohlídek pro Vaši firemní akci s výkladem i potápěčem.
Vyhlídková trasa s Pratury, které patřili po tisíce let k původním živočišným druhům v Evropě, včetně současného území České republiky
Klenotnice Velké Moravy
V podzemí Archeoskanzenu Modrá začala výstavba unikátní „Klenotnice Velké Moravy“, která bude zaměřena na prezentaci šperků a vzácných nálezů z období 9. století našeho letopočtu, z období Velké Moravy nejen u nás a na Slovensku, ale také z území Polska, Maďarska a Rakouska.
https://www.archeoskanzen.cz/o-archeoskanzenu/klenotnice
Rozhledna Salaš
Rozhledna Salaš se nachází v nadmořské výšce 366 metrů u obce Salaš a nabízí krásný výhled na pohoří Chřibů.
Na začátku zrodu rozhledny v Salaši stála vyzvaná architektonická soutěž soukromého investora z Přerova, který se rozhodl zhmotnit svou vizi stavby rozhledny Salaš. Investor se rozhodl postavit na svém pozemku na kopci nad vesnicí Salaš rozhlednu ve tvaru dvou do sebe zakleslých sedmiček.
Primárně se v rámci změn přistoupilo ke zvýšení celé rozhledny z původních dvanácti metrů na 15 metrů výšky spodní plošiny, dále nahradila původní zastřešení druhá vyhlídková plošina. Každá sedmička má tedy v dnešní době jednu vyhlídkovou plošinu ve výškách 15 a 20 metrů. Rozhodnutí o využití i druhé sedmičky se z dnešního pohledu jeví jako velice šťastné, protože výškový rozdíl 3 metrů se může zdát jako nepodstatný, ale pro výhled na kostelní věže Velehradu, který se nachází nedaleko odtud, se každý metr navíc ukázal jako klíčový. Bezpečnost na plošinách je zaručena ocelovým pozinkovaným zábradlím – původně bylo navrženo jako skleněné, ale z ekonomického a praktického hlediska nebylo výhodné.
Rozhledna je veřejnosti celoročně přístupná a zdarma.
https://www.rozhlednasalas.cz/